Lastik Patlakları

15 Nisan 2011 tarihinde Pisiklet.Net tarafından yayımlandı

Yolda herkesin başına gelmiştir lastik patlaması. Ön ya da arka tekerden sanırım arka daha sık patlasa da her iki teker için çeşitli önlemler var…
İlk önlem olarak şehirde kullandığınız bisiklete, patlak önleme tabakasına sahip lastikler takabilirsiniz. Çeşitli markaların ucuz ya da pahalı modelleri var bunun için. Ağırlıkla derdiniz fazla yoksa (gerçi bisiklet için en hafif olması gereken şey jant seti, malum dönüş sırasındaki momentin azalmasıyla virajlarda hafif bir set çok işlevsel olacaktır.) Rubena gibi markaların ‘slick’ lastikleri ya da bütçeniz uygunsa Scwalbe’nin maraton serisi lastikleri bu iş için biçilmiş kaftandır.
İkinci önlem olarak her tür jant ve lastiğe uygulayabileceğiniz patlak önleyici şeritler var. Bizzat kullanmadım ancak kullananların çoğu övgüyle söz ediyor bu gereçlerden. En meşhur ve ülkemizde en kolay bulunabilecek marka Zefal. Çeşitli markaların da ürünleri var elbette…sonuçta bu tarz ürünlerin pahalısı da ucuzu da aynı işleve ve kaliteye sahip olacaktır, o yüzden ucuzunu almak yeterli olacaktır.
Üçüncü önlem, patlak önleyici solüsyonlar; ancak bu sıvılar genelde UST denilen (otomobillerdeki ‘dublex’ lastik benzeri) iç lastiksiz bir jant setinde işlevselliklerini tam anlamıyla ortaya koymakta. İç lastik kullanıyorsanız, solüsyon kullanmak ne kadar anlamlı, tartışılır.
***
Önlemlerimizi aldık ya da almadık, yolda bir çivi varsa ve üzerinden geçerseniz o lastik büyük ihtimal patlayacaktır. Kimi zaman, çivi bile gerekmeyecektir. O zaman ne yapabiliriz?
İlk olarak lastik patladıysa bisikletten en erken sürede inmek ve sürmemek gerekli. Yoksa jantta yamulma, akort ayarı bozulması olabilir ya da lastikte ‘yılan ısırığı’ denilen kesikler oluşabilir. Bisikletten indik, şimdi sıra lastiği sökmekte. V-fren kullanıyorsanız, fren pivotlarını birleşik tutan (aşağıdaki resimde kırmızı ile işaretli) kısmı açmanız gerekli. Sonra göbeğinizin tipine göre mandalı açarak ya da göbek vidalarını gevşeterek tekerleği

çıkartabilirsiniz. Disk fren kullanıyorsanız, tekerleği söktükten sonra fren kolunu sıkmamaya özen gösterin yoksa fren kaliperindeki balatalar birbirine yapışabilir. Bu durumda bir tornavida yardımıyla (düz uçlu) balataları ayırmanız gerekebilir, ki düz uçlu tornavida bulmak sorun olabileceği için en iyisi fren kolunu kimse sıkmasın, iyice tembihleyin etrafınıza.

Ön teker için iş kolay ama arka teker için…bilen için çok kolay da bilmeyen arka tekeri sökmekten ve takmaktan pek hazzetmez. Peki nasıl yapılır bu iş?

Arka tekeri söktüğümüzde fark edeceğiniz gibi teker, çok az da olsa orta göbek tarafına doğru kayacaktır. O anda tekerleği aşağı ittirirseniz, aşağıdaki resimde 2 numaralı yerde görebileceğiniz gibi, zincir rublenin hareketini engelleyecektir. Bu sebeple zinciri hafif kadroya doğru çekerek bu takılmayı engelleyebilir ve tekerleği rahatça sökebilirsiniz.

Peki arka tekeri nasıl geri takacaksınız. Tekerleği takarken fark edeceksiniz ki, arka vites rubleye takılıyor. Şimdi o bölgeye dikkatli bakın, zincir aynakoldan geliyor, rubleyi dönüyor, attırıcının 2 ile işaretli yerindeki makaradan dönerek 1 numaralı makarayı dönerek aynakola geri dönüyor. Sizin ilk yapmanız gereken, tekerleği kadrodaki yuvasına oturtmadan rubleyi 2 numaralı yerdeki makaranın hemen üstünden zincire geçirmeniz. Karışık gözüküyor ama inanın çok kolay bir şey bu.

İkinci adımda yapmanız gereken ise tekerleği kadrodaki boşluğa oturtmak için arka vitese aynakol tarafından hafif bastırmak. ya da 1 numaralı işaretlenmiş yeri aşağı doğru çekebilirsiniz. Tekerlek kendiliğinden oturacaktır.

Tekerlekleri kadroya oturttuktan sonra yapmanız gereken mandalı ya da vidaları sıkmak. Bu aşamada mandalı kapatmak için çok fazla güç harcayacağınız bir konuma kadar sıkmayın. Bunu yaparsanız göbekteki bilyaların ezilmesine sebep olursunuz bu da göbeğin kilitlenmesine bile sebep olabilir ki ön tekerlek için bu olasılık oldukça tehlikeli. Olması gereken, başparmağınız ile çok az zorlanarak mandalı kapatabileceğiniz bir konuma kadar vidayı döndürmenizdir. Vidalı göbekler için ise her iki vidayı da eşit mesafede sıkarak kademe kademe ilerlemek gerekliliğidir. Aynı mandallı gibi, vidaları da çok güç harcayarak sıkmayın ve aklınızda olsun, büyük bir İngiliz anahtarı yerine orta boyutta bir anahtar kullanın.

Gelelim asıl konumuza; patlağın onarılması…

Öncelikle iki adet lastik levyeniz olması gerekir ki tercihen plastik olmalı (genelde patlak setlerinden ya da bisiklet için yapılan çakı tipi alyen setlerinden çıkar). Lastiğin havasını supapı açarak tamamen boşaltın. Sonra ilk levyeyi jantın kenarından iç lastiğe değdirmeden dış lastiğin altına sokup dışarı (levyeyi bu konumda hafif aşağı bastırın) doğru çektirin. Varsa levyenin tutacağını jant teline geçirin. İkinci levyeyi, ilk levyenin yakınından janta sokup, jantın etrafında bir tur attırın. Eğer jant lastik uyumunuz tamsa çok kolay olacaktır bu işlem, ancak bazı lastikler çok zor çıkıyor olabilir. Güç harcamaktan çok çekinmeyin lakin levyeniz demirse, zor çıkan lastikleri o levyeyle çıkarmaktan kaçının.

Şimdi lastiğinizin bir tarfı janttan ayrıldı; iç lastiğin supapını içeri ittirerek iç lastiği janttan sökün. Yedek iç lastiğiniz varsa işiniz bitmek üzere; dış lastiğin içini ve jantın içini çıplak elle yoklayın. içeride sert bir cisim olaiblir ya da lastiği patlatan cisim hala dış lastikte olabilir. Onu bulun ve çıakrtın. Sonra supapı janta geçirin, ardından iç lastiğin katlanmamasına, boğum yapmamasına dikkat ederek janta yerleştirin. Dış lastiği oturtun (genelde bir yere kadar elinizle yapabilirsiniz bu işi, en son kısmı da levye ile halledersiniz.) ve hava basın.

Eğer yedek lastiğiniz yoksa, yama yapacaksınız. İç lastiği söktükten sonra bir miktar hava basın. Çıplak elle, yavaş yavaş, lastiği elinizde çevirin. Dikkatli olun çünkü delik orada bir yerde…eğer deliği bulamadıysanız, biraz daha hava basabilirsiniz. Küçük delikler bu şekilde hissedilemeyebilir. Eğer elinize hava gelmediyse, bir kaba su doldurarak deliği arayabilirsiniz olmadı elinizi ıslatarak lastikteki deliği ararsınız…bir şekilde bulun işte o deliği.

Deliği bulduktan sonra etrafını 1 cm çapında temizleyin. Zımpara vardır sette, onu kullanın. Temizlikten sonra solüsyonu ince bir tabaka halinde (tırnak kalınlığı kadar) sürün ve 20-30 saniye bekleyin. Yamayı yapıştırın ve bir dakika kadar sıkı sıkı bastırın. Şimdi lastiğe hava basarak tekrar delik kontrolü yapın. Eğer sorun yoksa, üstteki işlemleri uygulayarak jantınızı toparlayın ve tura devam edin.

Bol pedallar.

Pisiklet .Net tarafından yazılmıştır/çevrilmiştir. Resimler telifleri sitemize aittir. Alıntılarda kaynak göstermeniz, bizi onurlandıracaktır.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply


*Advertorial içeriğidir


Etkinlik takvimi

<< Şub 2016 >>
MTWTFSS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6