Bisiklet Sele Ayar ve Montajı

04 Haziran 2011 tarihinde Pisiklet.Net tarafından yayımlandı

Merhabalar, malum yaz geldi (yalancı yaz oldu biraz bu sene ama) ve bisiklet turları başladı. Bisikletlerin bakımı yapıldı, yağlandı her şey hazır. Sonra…10 kilometreden fazla bindiğiniz turlarda, bir acı, bir acı…bu selede bir şeyler yanlış galiba.

Evet, muhtemelen yanlış…sele ayarı hem kişisel ayarın yapılması gereken hem de bazı kuralları olan bir ayar. Öncelikle selede poponun konumu sizin ağırlık merkezinizi belirler. Bilindiği gibi insanın ağırlık merkezi kuyruk sokumundadır (iyi peki, halk arasında çatal denen yer). Ağırlık merkezinin aşağıda, yukarıda, ileri ve geride kalması dengenizi etkilediği için sele ayarının önemi ortaya çıkar.

Elbette tur için bindiğiniz bisikletin ağırlık merkezindeki küçük değişiklikler (sele ayarı sonuçta çok küçük bir çapta ağırlık merkezini değiştirebilir, profesyonel bir binici değilseniz ağırlık merkezi kaymalarının dengenizde problem yarattığını fark etmek zordur) dengenizden ziyade uzun süreli kullanımlarda bel ve bacak ağrısına sebep olacaktır; öncelikle diz ağrılarının müsebbibi sele borusunun uzunluğudur.

Sele Yüksekliği*

Sele borusu yükseklik ayarının genel geçer kuralı şudur: bisiklete binin, bir yere tutunun. Ayak topuğunuzu pedalın en aşağı konumunda, yere paralel olarak pedala basın. Bu şekilde bacağınız tam olarak düz olmalıdır. Yani diz kapağının çıkıntı yapmadığı düz bir konum vardır ya; kültür fizik hareketlerinde bel esnetme hareketleri yaparkenki şekilde düz olmalı bacak (A). Bisikleti kullanırken, pedala ayağınızın tarak kemiklerinin parmaklara yakın olan ucuyla basacağınız için (ayağınızın çökük olan ortası veya topuğunuz değil) diziniz yeterli esneme fırsatını bulacaktır.

Elbette bu bahsedilen ayar bisiklet kullanım şekliyle ilintilidir. Bisiklete bu ayarla binin (yeni bisikletçilere bu tavsiye), bu tavsiye edilen ayar, standart olan yüksek kadans kullanımı içindir; yani baldırlarınızdan pek güç almadığınız, sert vites oranlarını pek kullanmadığınız ayar. Eğer siz, daha düşük kadans ve daha sert vites oranlarını tercih ediyorsanız seleyi biraz daha indirebilirsiniz.

Ayrıca downhill tarzı sürüş yapıyorsanız da seleyi indirmeniz gerekli. Bilindiği gibi teknik iniş tabir edilen ve inişler sırasında poponun (ve dolayısıyla ), ağırlık merkezinin arka tekerleğin üzerine ve bisikletin kendi ağırlık merkezi olan orta göbeğine yaklaştırıldığı sürüş tekniklerinde, seleniz yüksek veya seleniz bacaklarınızın arasından geçecek kadar dar değilse hareketlerinizi etkileyip dengenizin bozulmasına sebep olabilir.

Elbette unutmadan, bisiklete yeni başlayanların da alçak seleyle başlaması gereklidir; öncelikli sebep ağırlık merkezi yere yaklaştıkça dengenin korunumunun kolaylaşması (bakınız; hacıyatmaz). Ayrıca düşme durumunda yere ayakları koymanın da kolaylaşması.

Sele Açısı

Sele açısı, selenin yere olan konumudur. Kadın ve erkekler için aynı ayar kullanılsa bile, gezi amaçlı turlarla profesyonel binicilik için ayarlar konfor için farklılaşabilir. Kural şudur; sele yere paralel durmalıdır. Bisikletinizin amortisörü varsa selenizin ucunu (amortisörün negatif sıkışma mesafesi denen, ilk bisiklete bindiğiniz anda iç boruların amortisörün içine ne kadar girdiği…tur gezileri için bu mesafe genelde %20 oranında; 80 mm için 16 mm; 100 mm için 20 mm**) amortisörün negatif sıkışma mesafesine göre bir iki derece daha yukarı kaldırabilirsiniz. Yandaki resimde de 100 mm’lik bir XCM amortisörün negatif mesafesi görünmektedir. Aşağıdaki resimde sele açısı yanlıştır örneğin. Selenin amortisörlü bir bisiklet olduğu için iki derece kadar daha burun kısmından aşağı indirilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sele Mesafesi***

Sele mesafesi, pratik bir ölçümle yapılabilen bir ayardır. Selenin sele borusuna göre olan ileri-geri mesafesini belirleyenbu ayar, bacak kaslarımızın karın kaslarıyla açısını ve çalışma şeklini değiştireceği için bel ağrılarının da sebebi olan bir ayardır. Standart ayar şu şekilde olur. Bisiklete oturulur; pedallar saat 3 pozisyonuna getirilir. Önde olan bacakta, diz kapağının (dizdeki hareketli kemik parçası), ayağın pedala basan noktasıyla yere dik bir çizgide olması istenir.

 

Sele Montajı

Diyelim ki tüm bu ayarlara rağmen selenizden memnun değilsiniz; selenizi daha rahat bir taneyle değiştirmek istiyorsunuz…sele teknolojileri o kadar gelişti ki bu taleplerinizde haklısınız ve evet, şimdiye kadar 4 farklı sele deneyimi geçiren ben, rahat denen selelerin bir ticari tuzak değil, gerçekten rahat olduğunu gördüm. Kendi bisikletimde kullandığım Selle Royal’in Lookin selesinden sonra kız arkadaşımın bisikleti için de Kron’un stok selesi yerine uygun fiyata bulduğum,  az kullanılmış bir Topeak Allay Nomad**** seleyle değiştirmeye karar verdim. Bu seleyi de kaçak olarak bir günlüğüne kullandığımdan (umarım burayı okumazsın (: ) rahatlığına ikna oldum ancak sele sanırım Türkiye’ye gelmiyor…gelse bile topeak distribütörünün tasvip etmediğim bir satıcı olmasından dolayı tavsiye edeceğim adres ebay tarzı siteler olacaktır.

Şimdi adım adım montaja gelelim; aşağıdaki ilk resim, amoeba’nın klasik iki vidalı sistemi; ikinci resim FSA’nın seatback

sele borusunun tek vidalı sistemi. Tek vidalı sistem çok daha rahat ayara olanak tanıyor. FSA için 6 numaralı allen anahtarıyla vidayı gevşetip, sabitleme parçasını çevirdiğimizde seleyi söküyoruz. Amoebada ise 5 numaralı allen kullanılıyor ve iki vidadan birinin tamamen sökülmesi gerekiyor.

İşte bu kadar; ikinci aşama da da yeni selemizi yerleştirip sabitleme parçasını düzeltip vidayı sıkıyoruz ama biraz gevşek bırakmakta fayda var çünkü selenin mesafesini ve açısını sele borusunu kadroya geri taktıktan sonra ayarlayacağız.

Sağdaki resimde görüldüğü gibi bu aşamada

seleyi ileri geri itip, yere olan açısını ayarlayıp vidayı son kez sıkacağız. Ayarlar için yukarıda anlatılanları uygularsanız yeni selenizi çok daha rahat kullanacağınızı belirterek yazıyı sonlandıralım…

 
Pisiklet .Net tarafından yazılmıştır. Resimler tarafımızdan çekilmiştir. Alıntılarda kaynak göstermeniz, bizi onurlandıracaktır.Alıntı olduğu bildirilen resimlerin kullanım hakkından doğacak sıkıntılara karşı lütfen bu resimleri alıntılamayın.*Kullanılan görsel http://www.jimlangley.net/ adresinden alınmıştır.

**Elimdeki SRAM marka (Rock Shox) amortisörün kullanım kılavuzuna göre.

***Kullanılan görsel http://www.jimlangley.net/ adresinden alınmıştır.

****http://www.allaysaddles.com/products/unisex/Nomad1_1_m

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply


*Advertorial içeriğidir


Etkinlik takvimi

<< Şub 2016 >>
MTWTFSS
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 1 2 3 4 5 6